"Polska Zbrojna 1919-1939"

„POLSKA ZBROJNA 1919-1939” - jest wspólnym dziełem autorsko-edytorskim niedawno zmarłego (30.11.2007) ś.p. Henryka Smacznego jako autora oraz moim – wydawcy. Przez sześćdziesiąt lat Pan Henryk Smaczny gromadził materiały źródłowe do najważniejszej w swym bogatym dorobku książki, - że wspomnę chociażby: „Księgę Kawalerii Polskiej” - i jak się okazało jednej z ostatnich Jego książek.

 

„Polska Zbrojna 1919-1939”, wydana w 1999 r. to obszerna monografia Sił Zbrojnych II RP, licząca 740 stron druku formatu A4. „Polska Zbrojna 1919-1939” jest też pierwszym w powojennej Polsce popularnonaukowym zbiorem informacji o naszej armii, odkłamująca historię oręża polskiego. Czytelnik znajdzie w niej przebogaty materiał historiograficzny: opisy mało znanych faktów batalistycznych, ponad 200 barwnych ilustracji, unikatowe fotografie, schematy organizacyjne oraz mapy dyslokacyjne. „Polska Zbrojna 1919-1939” jest też wyjątkową pozycją bibliofilską prezentującą wysokie walory estetyczne (doskonały papier, twarda, laminowana okładka, niski nakład 2000 egz.)

 „Polskę Zbrojną 1919-1939”, autorstwa Henryk Smacznego wydało w roku 1999 moje, prywatne wydawnictwo: „RYNARTFOTO-99”.

Książka jest dostępna wyłącznie w Księgarni Wojskowej „PELTA” w Warszawie oraz w antykwariatach. Sporadycznie jest też osiągalna na internetowych aukcjach Allegro.

PT Czytelnikom życzę przyjemnej i pożytecznej lektury.

Poniżej prezentuję kilkanaście fragmentów tej obszernej i wartościowej publikacji.

Zdzisław Rynkiewicz

Opinia o "Polsce Zbrojnej 1919-1939", historyka wojskowości: ppłka doc. dra Władysława Lewandowskiego, b. kier. Zakładu Historii Wojskowej na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu, czł. Komitetu Redakcyjnego „Wojskowego Przeglądu Historycznego”.

„Polska Zbrojna 1919-1939” – autor Henryk Smaczny.

Militarna strona ujęcia tematu zasługuje na pełne uznanie ze względu na profesjonalne opracowanie wszystkich rodzajów broni i odtworzenie w szczegółach z wyjątkowym, nieznanym dotąd w kraju znawstwem niemal wszystkich typów broni oraz różnego sprzętu i oporządzenia w przekroju lat 1919-1939. W sposób atrakcyjny a jednocześnie z nikłą ilością błędów merytorycznych opracowane zostały plansze graficzne, stanowiące szczególny walor tego opracowania.

Ta książka-album jest ewenementem w skali krajowej ze względu na kompleksowe i wyjątkowo wyczerpujące potraktowanie problematyki, szczególnie tak bardzo kontrowersyjnych rodzajów broni jak: kawaleria, broń pancerna i lotnictwo. Jest to w tej chwili jedyna forma wypełnienia luki historycznej, tak niezbędnej w wychowaniu naszej młodzieży. Na uwagę zasługuje też tło społeczne, gospodarcze i polityczne oraz związane z tymi zagadnieniami ogromne przeszkody, przed jakimi stanęła II Rzeczpospolita tworząc swoją siłę zbrojną. Książka zawiera też duży ładunek postaw patriotycznych, tak niezbędnych obecnie przy zmianach jakie dokonują się w Wojsku Polskim..

W końcu należy podkreślić, iż dzieło to jest wynikiem wieloletniej pracy autora, który łączy w sobie kwalifikacje grafika i dociekliwość badacza i który całym sercem związany jest z tematem.

 

Władysław Lewandowski

 

 

 

 

 

 

 

 

Moje Allegro

 

 

Free Joomla! template by Age Themes